#ChodziOŻycie w Łodzi

17 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, dlatego razem z Fundacją Normalne Miasto – Fenomen i Instytutem Spraw Obywatelskich zorganizowaliśmy zainicjowany przez Pieszą Polskę happening zwracający uwagę na problem bezpieczeństwa pieszych na drogach polskich miast. Zebraliśmy się o godz. 17.00 pod Urzędem Miasta Łodzi, żeby symbolicznie upamiętnić ofiary wypadków drogowych w Łodzi. Ze statystyk policyjnych wynika, że codziennie na polskich drogach ginie nawet 8 osób. Przypominamy o tym decydentom i domagamy się zmian w przepisach oraz ich skutecznej, konsekwentnej egzekucji.

Jak ważny jest to problem widzimy codziennie – mówiła Urszula Niziołek-Janiak, prezeska Tak dla Łodzi – Kiedy otwieramy portal internetowy czy gazetę to jest tak naprawdę kronika wypadków. Codziennie o kilku słyszymy. Codziennie oglądamy filmy, na których pojazdy wyprzedzają takie przepuszczające pieszych i codziennie dowiadujemy się jak nieodpowiedzialne działają służby i władze, które są odpowiedzialne za poprawę bezpieczeństwa.

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbył się w 30 miastach w Polsce.

#ChodziOżycie to ogólnopolska koalicja na rzecz bezpieczeństwa na polskich drogach, powołana oddolnie przez ruchy miejskie z kilkunastu polskich miast, zrzeszone m.in. w Federacji Piesza Polska. Jej celem jest zwrócenie uwagi na tragiczne statystyki na polskich drogach, szczególnie te dotyczące śmierci pieszych na przejściach dla pieszych.

We wrześniu 2019 r. członkowie koalicji złożyli pisma do wszystkich 16 wojewodów jako reprezentantów rządu w terenie, z wnioskiem o pilne podjęcie prac nad zmianami w prawie na rzecz bezpieczeństwa. Są już pierwsze deklaracje zmian ze strony premiera i parlamentarzystów.

Teraz apel kierujemy do przedstawicieli samorządów miejskich. To od lokalnych władz zależą decyzje o przebudowie niebezpiecznej infrastruktury na konkretnych ulicach. Bo przecież #ChodziOżycie!

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku w Wielkiej Brytanii i jest obchodzony corocznie w trzecią niedzielę listopada, a od 2005 roku odbywa się pod patronatem ONZ.

Dodaj komentarz