TAK! przedstawia lokalne standardy urbanistyczne

Koalicja TAK! opracowała projekt standardów urbanistycznych, które mają być odpowiedzią samorządu na działanie rządowej specustawy mieszkaniowej, tzw. Lex Deweloper.

„Lex Deweloper” dopuszcza budowę mieszkań niezgodnie z planem miejscowym. Daleko od przystanku, bez zapewnienia dostępu do żłobka, przedszkola czy parku. W przypadku Łodzi wolno byłoby postawić czternastokondygnacyjny budynek w przysłowiowym polu buraków lub tuż przed oknami istniejących budynków.

Koalicja TAK! wie, że samorząd może i powinien ograniczyć działanie szkodliwej specustawy.

14 września br. nasz projekt uchwały niwelującej skutki „Lex Deweloper” trafił do zaopiniowania przez biuro prawne UMŁ. Obecnie podlega przedłużonemu opiniowaniu ze względu na stopień specjalistyczności.

Lokalne standardy urbanistyczne dla Miasta Łodzi wg projektu TAK!:

  • Nowe mieszkania powstające na mocy „Lex Deweloper” muszą posiadać dostęp do szkoły, przedszkola, parku czy przystanku MPK
  • Nowe budynki budowane na podstawie „Lex Deweloper” muszą być przyłączone do centralnego ogrzewania z sieci (to jest ograniczenie na wypadek prób ogrzewania budynków sposobami tworzącymi zanieczyszczenie powietrza, smog)
  • Zapobieganie konfliktom społecznym, złemu sąsiedztwu i budowie infrastruktury na działkach sąsiadów bez ich zgody
  • Uzależnienie zgody na budowę od wolnych miejsc w szkole i przedszkolu (podnieśliśmy wymagania w stosunku do specustawy)
  • Maksimum 500 m do parku w strefie o deficycie zieleni i maksimum 1000 m do parku w obszarach willowych
  • Maksymalne ustawowe ograniczenie wysokości nowej zabudowy z 14 kondygnacji do 7 oraz ograniczenie możliwości powoływania się na sąsiedztwo jeszcze wyższych budynków

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.