Wszystko co chcielibyście wiedzieć o mieście… A my nie baliśmy się o to zapytać!

Wczoraj (14 czerwca) Koalicja TAK! złożyła w trybie dostępu do informacji publicznej „sto pytań do” Urzędu Miasta Łodzi. O co pytamy? I dlaczego?

Po pierwsze, chcemy rozmawiać. Naszym celem nie jest planowanie działań „pod publikę” – nie będziemy proponować setek koszy na śmieci, nie będziemy mówić, że posadzimy milion drzew, nie damy każdemu mieszkańcowi i mieszkance stu złotych za korzystanie z komunikacji miejskiej. I wcale nie dlatego, że uważamy, że to zły pomysł. Uważamy, że budżet miasta ma swoje ograniczenia, że nasze pomysły niekoniecznie odzwierciedlają potrzeby tych, którym miałyby potencjalnie służyć. I jeżeli mamy planować – konstruktywnie zmieniać nasze miasto, rozwiązywać problemy i reagować na kryzysy – potrzebujemy informacji, podstaw do diagnozy sytuacji i okazji czy środków do ich zmiany. Dlatego pytamy – by wiedzieć więcej

Po drugie, chcemy by miasto wywiązało się z obietnic związanych z polityką otwartości. Chcemy, by informacje, które w sporej części powinny być umieszczane na publicznych stronach, zostały faktycznie umieszczone. Jeżeli miasto nie działa transparentnie, jeżeli nie wiemy, co tak naprawdę w mieście się dzieje, jak możemy cokolwiek zmieniać? Nie możemy. A byśmy chcieli.

Po trzecie, Koalicja TAK! to ekspertki i eksperci. Większość z nas ma kilku, kilkunastoletnie staże w swoich obszarach. I to nie tak, że nie prosiliśmy o informacje, które zapisaliśmy w postaci DIPów. To nie tak, że nie próbowaliśmy ich uzyskać inaczej, że nie próbowaliśmy zwracać uwagi na problemy, czy punkty zapalne, które mogą skończyć się kryzysem. Ponieważ nasze działania bardzo często nie przyniosły rezultatów, postanowiliśmy spróbować jeszcze jeden raz. Kolektywnie.

Po czwarte, Koalicja TAK! to mieszkanki i mieszkańcy Łodzi. Mamy prawo do informacji na temat działań miasta – tych działań, które mają bezpośredni wpływ na to jak nam się żyje w mieście, na to co miasto robi, jak i przy czyjej pomocy.

Listę pytań, które zadaliśmy możesz pobrać tutaj. ich zestawienie znajdziesz poniżej.

Zarówno na naszej stronie, jak i w mediach społecznościowych postaramy się w najbliższym czasie opublikować krótkie materiały informacyjne, dotyczące poszczególnych pytań – dlaczego to konkretne pytanie zostało zadane? Zapytajcie – wyjaśnimy.

Będziemy także publikować odpowiedzi na nasze pytania – pierwsze z nich powinny pojawić się 28 czerwca. Listę pytań przekazaliśmy mediom, mamy nadzieję, że pomogą nam one z upublicznieniem odpowiedzi.

[googleapps domain="docs" dir="spreadsheets/d/e/2PACX-1vQmT4DgE6yX6gnzOF3r3nsUawEBfw_yXggXInWuJiA-v3Fk3iqZxBQdl5UnvDzeoAOjOasOdOtQKtXM/pubhtml" query="gid=0&single=true&widget=true&headers=false" /]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *